
Proces zaměstnávání zahraničních zdravotnických profesionálů, kteří získali své vzdělání mimo Evropskou unii, Evropský hospodářský prostor (EHP) a Švýcarsko, je specifický a vyžaduje splnění několika důležitých kroků. Klíčovým z nich je úspěšné složení aprobační zkoušky.
Tato zkouška slouží jako nezbytný nástroj k ověření odborné způsobilosti a prokázání znalosti českého zdravotnického systému a legislativy. Pro zaměstnavatele i budoucí zaměstnance je proto zásadní porozumět tomuto procesu.
Připravili jsme pro vás shrnutí základních informací, které vám pomohou lépe se orientovat v celém procesu aprobační zkoušky – od nutnosti nostrifikace vzdělání přes strukturu samotné zkoušky až po praktické informace o termínech a možnostech přípravy.
Účel zkoušky
Aprobační zkouška slouží k ověření, zda absolventi lékařských, zubních a farmaceutických fakult z tzv. třetích zemí (mimo EU, EHP a Švýcarsko) disponují potřebnými znalostmi a dovednostmi k bezpečnému a efektivnímu výkonu zdravotnického povolání v České republice
Pro koho je zkouška určena
Zkouška je určena lékařům, zubním lékařům a farmaceutům, kteří získali odbornou kvalifikaci mimo EU, EHP nebo Švýcarsko a chtějí vykonávat své povolání v České republice.
Nostrifikace vzdělání (uznání rovnocennosti)
Před podáním přihlášky k aprobační zkoušce je nezbytné mít nostrifikované (uznané) zahraniční vysokoškolské vzdělání jako rovnocenné českému. Proces nostrifikace provádějí veřejné vysoké školy v ČR nebo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Bez úspěšné nostrifikace není možné se k aprobační zkoušce přihlásit.
Kde se zkouška koná
Zkoušky se konají v České republice. Organizaci zajišťuje Ministerstvo zdravotnictví ČR (MZ ČR) nebo jím pověřené instituce, především Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ).
- MZ ČR - Ministerstvo zdravotnictví ČR: mzd.gov.cz/aprobacni-zkousky
- IPVZ – Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví: ipvz.cz
Aktuální zkouškové období – Podzim 2025
- Termín zkoušek: 30. října 2025 – 12. prosince 2025
- Uzávěrka přihlášek: 1. srpna 2025
Přihlášku je nutné podat osobně na podatelně Ministerstva zdravotnictví ČR nebo prostřednictvím provozovatele poštovních služeb nejpozději do 1. srpna 2025. Přihlášky podané po tomto datu nebudou do podzimního zkouškového období zařazeny.
Více informací a přesné termíny nalezenete na https://mzd.gov.cz/aprobacni-zkousky/.
Struktura aprobační zkoušky
Zkouška probíhá v českém jazyce a skládá se ze tří povinných částí:
- Písemná část
- Obsah: Zahrnuje dva samostatné testy:
- Test odborných znalostí.
- Test znalostí systému zdravotnictví a základů práva ve vztahu k poskytování zdravotní péče v České republice.
- Jazyk: Testy jsou vykonávány pouze v českém jazyce a probíhají na počítači.
- Kritéria úspěšnosti: Pro úspěšné absolvování je nutné získat minimálně 70 % správných odpovědí v každém z uvedených testů.
- Navazuje na: Úspěšné složení písemné části je podmínkou pro připuštění k praktické části.
- Obsah: Zahrnuje dva samostatné testy:
- Praktická část
- Obsah: Jedná se o řízenou odbornou praxi v akreditovaném zdravotnickém zařízení pod vedením způsobilého odborníka (lékaře, zubního lékaře nebo farmaceuta).
- Délka: 6 měsíců při plném pracovním úvazku.
- Výstup: Během praxe je nutné vypracovat pět případových studií, z nichž jedna bude vybrána k obhajobě při ústní části zkoušky.
- Navazuje na: Úspěšné absolvování písemných testů je předpokladem pro vykonání praktické části.
- Ústní odborná zkouška
- Obsah: Ověření odborných znalostí formou ústní zkoušky před zkušební komisí. Uchazeč si losuje otázky, na které ústně odpovídá. Zkouška prověřuje nejen odborné znalosti, ale i schopnost odborně se vyjadřovat v českém jazyce.
- Jazyk: Tato část zkoušky probíhá výhradně v českém jazyce.
- Kritéria úspěšnosti: Je hodnocena správnost odpovědí, plynulost a správnost odborného vyjadřování.
- Důležité: Zkouška je neveřejná, přítomni mohou být jen osoby přímo související s vedením praktické části.
- Podklady: Otázky k této části zkoušky jsou zveřejněny na webových stránkách IPVZ a MZ ČR: ipvz.cz/lekari-zubni-lekari-farmaceuti/aprobacni-zkousky/zakladni-informace-o-aprobacnich-zkouskach
- Navazuje na: K ústní části je uchazeč připuštěn až po úspěšném absolvování praktické části.
Přípravné kurzy před aprobační zkouškou
Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ) pořádá dvakrát ročně nepovinné přípravné kurzy. Tyto kurzy probíhají v českém jazyce a mohou výrazně usnadnit přípravu, ušetřit čas i finanční prostředky.
- IPVZ – Přípravné kurzy: ipvz.cz/lekari-zubni-lekari-farmaceuti/aprobacni-zkousky/pripravne-kurzy-pred-aprobacni-zkouskou
Poradenská činnost IPVZ – Kariérové centrum
Kariérové centrum IPVZ je specializované poradenské a integrační zařízení, které podporuje zdravotnické profesionály s diplomem mimo EU, EHP a Švýcarsko, kteří chtějí pracovat v Česku. Poskytuje cenné informace a pomoc s celým procesem.
- Kariérové centrum: karierovecentrum.cz
Závěr
Aprobační zkouška je náročný proces, který vyžaduje důkladnou přípravu a orientaci v jednotlivých krocích. Vzhledem k tomu, že různé části procesu spadají do kompetence Ministerstva zdravotnictví a Institutu postgraduálního vzdělávání (IPVZ), doporučujeme v případě nejasností obracet se přímo na tyto pověřené instituce.
Je důležité mít na paměti, že řádné zkouškové období probíhá pouze dvakrát ročně a mimořádné termíny nejsou běžné. V případě neúspěchu je možné zkoušku opakovat, ovšem počet pokusů není neomezený. S podáním přihlášky a dalšími úkony spojenými s aprobačním řízením jsou spojeny správní poplatky. Pečlivá příprava a včasné podání všech dokumentů jsou klíčové pro úspěšné dokončení celého procesu.
Aktivní zapojení a podpora ze strany budoucího zaměstnavatele hrají v tomto procesu klíčovou roli. Být nápomocný a chápavý vůči výzvám, kterým váš budoucí zaměstnanec čelí, například při zajištění praktické části zkoušky nebo poskytnutí jazykové podpory, může výrazně usnadnit a urychlit integraci kvalifikovaného pracovníka do vašeho týmu. Společné úsilí zajistí efektivní a úspěšné začlenění zahraničních zdravotníků do českého zdravotnictví.