Víme, jak vám ušetřit čas a peníze

Čtyři důvody pro s.r.o.

Témata v článku
  • ČTYŘI DŮVODY, proč převést lékařskou praxi na s.r.o. i po novele zákona 48/1997 (platná od 1. 9. 2015)

    Již více něž polovina poskytovatelů zdravotních služeb již svou praxi provozuje jako právnická osoba. Dřívější povinnost vyhlásit výběrové řízení v případě prodeje praxe však byla motivací pouze pro část z nich. Totiž i v situaci, kdy již není výběrové řízení vyžadováno, existují další dobré důvody, proč praxi na právnickou osobu převést. Za hlavní považujeme tyto tři: snadnější prodej praxe vedené jako s.r.o., pojistka proti nenadálým životním událostem a daňová výhodnost, ta je ale dvojího druhu, takže důvody jsou vlastně čtyři.

    VÝRAZNÁ DAŇOVÁ ÚSPORA PŘI PRODEJI PRAXE

    Toto spatřuji v poslední době jako rozhodující faktor, který nakloní váhu argumentů ve prospěch převodu praxe na s.r.o. Je to jednoduché – jako fyzická osoba zaplatíte na daních za prodej praxe VŽDY VÍCE, NEŽ ZA PRODEJ PRAXE VEDENÉ JAKO SRO. O kolik přesně, najdete v tabulce (otevře se po kliknutí na tento odkaz). Po odečtení nákladů na převod praxe na SRO (44 tis. Kč) je tedy při ceně praxe od 194 tis. Kč. výhodnější prodej praxe jako SRO. Při prodeji praxe jako FO k 31.lednu a současném  zániku živnostenského podnikání (tedy při totální daňové optimalizaci prodeje FO) je to od ceny 458 tis., ale to vyžaduje přesné řízené celého procesu. Suma sumárum: POKUD OČEKÁVÁTE CENU ZA PRODEJ PRAXE VYŠŠÍ NEŽ 460 tis. Kč, není z pohledu daní o čem přemýšlet – SRO vítězí.

    SNADNĚJŠÍ PRODEJ

    Snadnější prodej vyplývá právě z formy provozování, neboť prodej obchodního podílu v s.r.o. je otázkou jedné návštěvy u notáře, kde je podepsána smlouva o prodeji obchodního podílu (její detaily musí být samozřejmě dohodnuty předem s kupujícím), a je prodáno. Naopak prodej praxe jako fyzické osoby s sebou nese jednak komplikovanější kupní smlouvu, právně se totiž jedná o „prodej obchodního závodu“, ale zejména kupující musí získat své vlastní Oprávnění pro poskytování zdravotních služeb od Krajského úřadu resp. Magistrátu hl.m. Prahy, což je administrativně i časově náročný proces, který ale u prodeje s.r.o. zcela odpadá.
    Kdo to alespoň jednou absolvoval, ví, že jde o jednání s několika různými institucemi a firmami, je požadován nový Provozní řád, nájemní smlouvy a další papíry, doklady a podklady. Teprve pak mohou zdravotní pojišťovny nové smlouvy uzavřít. Nový lékař sice přebírá od předchůdce referenční hodnoty, nicméně pojišťovny požadují kompletní sadu dokumentů, neboť se jedná o nového poskytovatele. Všechny tyto úkony zaberou hodně úsilí i času, a čas bývá v případě prodeje praxe někdy rozhodujícím faktorem. Naopak při prodeji obchodního podílu si čas řídí prodávající společně s kupujícím pouze rychlostí svého jednání. Určité dokumenty se samozřejmě musí předkládat i v tomto případě, ale velmi podstatný je fakt, že je lze předložit, narozdíl od prodeje praxe fyzické osoby, až zpětně v době, kdy nový majitel již praxi provozuje. Tato okolnost je velmi důležitá, přesto se o ní v lékařské veřejnosti mnoho nemluví a vzniká dojem, že nyní po novele zákona, která odstranila výběrové řízení, je téměř jedno, zda prodávám praxi jako FO nebo SRO. Není to jedno, což se mi doufám podařilo výše uvedenými argumenty doložit. Navíc většina zájemců o koupi praxe jednoduše formu s.r.o. požaduje…

    POJISTKA PROTI NENADÁLÉ ŽIVOTNÍ UDÁLOSTI

    Za svou profesní kariéru nejprve ředitele Okresní a Krajské pobočky VZP (celkem 17 let) a poté i v soukromé praxi jsem žel několikrát zažil i smutnou událost v podobě nečekaného úmrtí provozovatele praxe. Pro rodinu je samozřejmě ve chvílích smutku jen málo podstatné, co bude s praxí po jejich blízkém. Časem ale smutek přece jen ustoupí a je jasné, že pro dědice je lepší, když z dlouhodobého úsilí svého příbuzného mohou sklidit ovoce, než situace, kdy praxe zanikne bez jakékoliv finanční kompenzace, ba naopak jsou s tímto procesem spojeny administrativní komplikace. Novela zákona sice opět projevila snahu řešit i toto, přinesla však reálně pouze povinnost zdravotních pojišťoven uzavřít při splnění podmínek smlouvu s nástupcem, ve stejném rozsahu jako měl předchůdce, a bez výběrového řízení. Nic víc, žádné garance pro dědice, že dostanou za praxi od nástupce jakoukoliv kompenzaci, i když samozřejmě většinou se k nim nástupce zachová v rámci slušnosti pozitivně. Pokud je ale situace složitější, a zákon sám určité komplikace předpokládá (konkrétně více nástupců, tedy lékařů, kteří to o sobě prohlašují), pak se vše vleče a komplikuje, a nejistota z toho vyplývající má samozřejmě vliv na pacienty. Naopak praxe vedené jako SRO se tyto záležitosti netýkají, neboť firma úmrtím vlastníka či provozovatele nezaniká. Dědicové se tedy mohou plně soustředit pouze na jedinou a nejpodstatnější záležitost, nalezení nového odborného zástupce pro případ, že oni sami péči v dané odbornosti poskytovat nemohou nebo nechtějí. V tuto chvíli není podstatné, zda mu firmu (praxi) prodají, nebo zda jej zaměstnají. Praxe může plynule pokračovat.

    DAŇOVÁ VÝHODNOST PROVOZU S.R.O. OPROTI F.O.:

    Daňová výhodnost je faktor, který je často lékaři samotnými zmiňován jako důvod k převedení praxe na s.r.o. To mě vedlo k zamyšlení, zda se dá nějak číselně vyjádřit. Závěr je, že bez znalosti konkrétních účetních údajů nikoliv. Takže jsem požádal svou daňovou poradkyni, aby spočítala moji konkrétní situaci. Výsledkem byla při obratu srovnatelném s menší ordinací roční úspora na sociálním a zdravotním pojištění a daňovém zatížení ve výši přibližně 0,8 násobku měsíčního obratu. Dalším příkladem může být můj známý, výrobce PZT s obratem firmy provozované jako fyzická osoba v řádu několika milionů Kč ročně, který zaklepal jednou na moje dveře, beze slova položil na stůl nově stanovené zálohy na daně a pojistné ve výši cca 70 tis. Kč měsíčně a prohlásil, že chce firmu co nejrychleji převést na s.r.o. Jeho úspora je signifikantní.
    Toto je však oblast velmi individuální a dokáži si představit i praxi FO s „vymazleným“ účetnictvím, kde bude potenciální úspora minimální a rozhodovat budou jiné faktory.

Čtěte také