Víme, jak vám ušetřit čas a peníze

Daně a odvody 2024 - přehled nejdůležitějších změn

Dne 13. října 2023 byl konsolidační balíček postoupen k projednání do Senátu, proto jsme pro Vás připravili stručný přehled nejdůležitějších změn v daňové oblasti.

  • Daň z příjmů právnických osob – firem

    Od 1.1.2024 se sazba daně z příjmů právnických osob zvýší z 19 % na 21 % (pro všechna zdaňovací období započatá po nabytí účinnosti zákona). 

    V oblasti odpisů dojde ke změně u mimořádných odpisů, které budou v období od 1. 1. 2024 do 31.12. 2028 u nově pořízených vozidel uplatnitelné pouze pro tzv. bezemisní vozidla (např. elektromobily). Ke změně dojde také u stropu pro daňově uznatelnou hodnotu osobního vozidla, která bude limitována na 2 mil. Kč.

    Nově nebude možné poskytovat tiché víno jako daňově uznatelný reklamní nebo propagační předmět do částky 500 Kč.

    Další významné změny jsou také v oblasti oznamování a příjmech ze zahraničí (licenční poplatky, podíly na zisku, úroky), dále možnost nezdaňování nerealizovaných kurzových rozdílů a zavedení funkční měny.

     

    Daň z příjmů fyzických osob – živnostníků

    Limit pro aplikování 23% sazby daně z příjmů fyzických osob se pro rok 2024 sníží z 48násobku průměrné mzdy (2 miliony Kč) na 36násobek průměrné mzdy (vyjádřeno v hodnotách průměrné mzdy zveřejněné statistickým úřadem pro 2.čtvrtletí 2023 je to aktuálně 1.554.948 Kč (43.193 Kč x 36).

    Dále se ruší sleva za umístění dítěte v předškolním zařízení (tzv. školkovné) a sleva na studenta. Sleva na manžela bude uplatnitelná pouze v případě péče o děti do věku 3 let. Ruší se možnosti ponížit si základ daně o příspěvky zaplacené odborové organizaci a o úhrady za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání. Státní příspěvek ke stavebnímu spoření bude nově považován za ostatní příjem. Dojde k zavedení „obecného“ limitu 50 000 Kč, v jehož rámci budou některé ostatní příjmy stejného druhu osvobozeny.

    Sníží se limitní částka pro osvobození výhry z loterie či tomboly z 1 000 000 Kč na 50 000 Kč. Dojde k navázání limitu pro uplatnění srážkové daně u dohod o provedení práce na účast zaměstnance na nemocenském pojištění (tj. zrušení fixní hranice 10 000 Kč), viz podrobnější popis v našem článku

    Pro příjmy z prodeje cenných papírů nebo podílů ve společnosti (při splnění časového testu 3 roky, resp. 5 let mezi nabytím a prodejem) bude od roku 2025 stanovena hranice pro osvobození od daně z příjmu na částku 40 000 000 Kč na poplatníka (u titulů nabytých do konce roku 2024 bude možné použít zvláštní úpravu pro nabývací cenu).

    Jak je vidět, v roce 2024 se stává provoz lékařské praxe jako OSVČ ještě méně výhodný než dříve. Pokud máte vyšší obrat než 1 mil Kč, doporučujeme převést lékařskou praxi na s.r.o. – vyplatí se to z daňového a ekonomického pohledu jak při provozu, tak i při prodeji ordinace.

    Daň z přidané hodnoty a daň z nemovitých věcí

    Konsolidační balíček obsahuje návrh pro zavedení tři sazeb DPH. Sazba 0 % pro knihy (včetně elektronických knih). Sazba 12 % pro stravovací a ubytovací služby, vstupné na kulturní a sportovní akce, muzeí, zoo, stavební práce na rodinných či bytových domech, noviny a časopisy, potraviny, kohoutková voda. Sazba 21 % bude nově platit pro dodání řezaných květin, palivového dřeva, nápojů (kromě vybraných mléčných nápojů pro děti), kadeřnické služby, podávání nápojů v restauraci kromě pitné vody, služby autorů a umělců, sběr, přeprava a skládkování komunálního odpadu, oprava obuvi, kožených výrobků a kol či úklidové práce v domácnostech. Ze základní 21% do snížené 12% sazby DPH se přesouvá příležitostná hromadná autobusová doprava osob či dodání zdravotnických a diagnostických prostředků pro jedno použití (včetně jejich oprav).

    Důležitá informace ohledně sazby DPH od 2024 pro lékaře, kteří poskytují zdravotní péči pro samoplátce.
    V současné době je na zdravotní a sociální péči uplatněná sazba 15 %. Dle vládního balíčku od roku 2024 budou tyto služby spadat do sazby 12 %. Sazba 10 % a 15 % je sloučená do jedné a to 12 %.

    V rámci balíčku dojde od roku 2024 k významnému navýšení daně z nemovitých věcí, a to až na 1,8násobek (obec je výlučným příjemcem výnosu z této daně). Od roku 2025 se plánuje zavedení inflačního koeficientu, který by automaticky navyšoval daň z nemovitých věcí o inflaci za předchozí období.

    Zaměstnanecké benefity a odvody

    Stravenky (nebo nepeněžité stravování zajištěné na pracovišti) budou mít u zaměstnance stejný daňový režim jako dosavadní peněžitý příspěvek na stravování.

    Dojde ke zrušení osvobození od daně u bezúplatného plnění do výše 2 000 Kč za rok a u sociální výpomoci na překlenutí mimořádně obtížných poměrů. Nepeněžní benefity (rekreace, zdravotnické a léčebné služby a zboží, služby vzdělávacích a sportovních zařízení, kultura a tištěné knihy) budou osvobozeny do limitu poloviny průměrné mzdy za rok (nad tento limit půjde o zdanitelný příjem podléhající odvodům).

    Balíček počítá s nárůstem sazby pojistného u zaměstnance z 6,5 % na 7,1 % z vyměřovacího základu (tj. 0,6 %, které nově činí nemocenské pojištění). Vyměřovacím základem OSVČ pro pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti činí od roku 2024 nejméně 55 % daňového základu. Bude se také zvyšovat minimální vyměřovací základ pro OSVČ, a to až do roku 2026, s tím, že se bude odvíjet od průměrné mzdy. Sazba pojistného u OSVČ účastné nemocenského pojištění se zvýší z 2,1 % na 2,7 % z vyměřovacího základu.

     

  • Pokud potřebujete poradit jak zlepši ekonomiku své lékařské praxe, neváhejte se na nás obrátit v rámci individuální konzultace nebo si můžete vybrat jednu z našich služeb pro majitele ordinací.

    Chcete vydělat víc za stejnou práci? Chcete vyšší hodnotu bodu a koeficient navýšení ale nemáte čas studovat úhradovou vyhlášku? Vyzkoušejte PURObot Premium zdarma – #1 ekonomický software v ČR, který pomáhá majitelům ordinací soustředit se na to, na čem opravdu záleží.

    Více o PURObotu

Ing. Monika Starková
Autor článku

Financím se profesně věnuji od roku 2006 a mojí expertízou jsou účetnictví, daňové poradenství a audit. 

Čtěte také