Ambulantní specialisté hrají klíčovou roli v českém zdravotnictví, zajišťují odbornou péči pro širokou škálu pacientů. Tento článek se zaměřuje na analýzu kapacit ambulantních specialistů, srovnává situaci v České republice s jinými zeměmi a rozebírá specifické výzvy, kterým čelí jednotlivé odbornosti.
Kapacita ambulantních specialistů v ČR
Podle údajů z Národního registru poskytovatelů zdravotních služeb je kapacita ambulantních specialistů v České republice významně vyšší než kapacita praktických lékařů. Tento nepoměr je zvláště patrný ve velkých městech, jako je Praha, kde je koncentrace specialistů nejvyšší.
Podívejme se na přehled samostatných ordinací VPL, PLDD a ambulantních specialistů dle krajů. Jak je vidět, skoro polovina ordinací v celé ČR patří ambulantním specialistům. Zdá se, že Česko nemá problém s zajištěním zdravotních služeb.
Samostatné ordinace (ambulance) v ČR: stav k 31. 03. 2023
Zdroj dat: Národní registr poskytovatelů zdravotních služeb, Národní registr hrazených zdravotních služeb
Podobnou situaci vidíme i v porovnání počtů úvazků na 100 000 obyvatel – počet úvazků ambulantních specialistů je nejen vyšší než praktických lékařů, ale také je nadprůměrný v celé EU. Podíváme se na mezinárodní srovnání v další části.
Samostatné ordinace (ambulance) v ČR: suma úvazků na 100 000 obyvatel (k 31.3. 2023)
Zdroj dat: Národní registr poskytovatelů zdravotních služeb, Národní registr hrazených zdravotních služeb
Mezinárodní srovnání
Při mezinárodním srovnání vychází Česká republika velmi dobře. Například, podle dat od OECD, Česko je na 10. místě z hlediska počtu aktivních lékařů (všechny odbornosti) na 1 000 obyvatel.
Je také vidět růst počtu aktivních lékařů od roku 2010 do roku 2020 (3,6 → 4,1) a 2020 až 2022 (4,1 → 4,3). Opět se zdá, že žádný problém v poskytování zdravotní péče v Čechách není. Je tomu opravdu tak? Pojďme se podívat na situaci s ambulantními specialisty.
Podle údajů OECD je počet ambulantních specialistů na 100 000 obyvatel nadprůměrný v porovnání s jinými evropskými zeměmi (3,3).
Počet ambulantních specialistů na 100 000 obyvatel v roce 2020.
Jak je vidět z grafu, Česko je v top-5 v EU z hlediska počtu ambulantních specialistů na 100 tis obyvatel. Pojďme se podívat na konkrétní čísla.
I když se jedná o odhad, Česká republika je na tom lépe než 85 % evropských zemí.
Pokud máme víc ambulantních specialistů než praktických lékařů, mají “ambulanťáci” víc úvazků než praktíci a navíc patří Česko mezi top-5 evropskými státy, proč pořád slyšíme o nedostatku specialistů? Rozebereme to v následující části.
Hlavní rizikové faktory zajištění zdravotních služeb
Problémem ČR není celkový počet ambulantních specialistů, ale demografické stárnutí personálu spojené s nedostatečnou výchovou mladých pracovníků a neoptimální distribucí kapacit mezi segmenty péče spojenou s neefektivními úhradovými mechanismy
Demografické stárnutí specialistů
Demografické stárnutí je vážným problémem, který ovlivňuje dostupnost péče. Průměrný věk specialistů je obecně vysoký a podíl lékařů starších 60 let u většiny odborností je alarmující. Je nutné rozlišovat mezi jednotlivými odbornostmi, protože úvazková kapacita specialistů se mezi nimi výrazně liší.
Kardiologie
Například, kapacita kardiologů je relativně dobře zajištěná. Průměrný věk kardiologů je 51 let a 26,3 % je starších 60 let.
Zdroj: Věková struktura kardiologů (2022)
Pokud se Vám zdá, že ukazatel 26,3 % kardiologů starších 60 let je alarmující, připravte se na další odbornost.
Diabetologie
Počet diabetologů v České republice k 31. 3. 2023 ukazuje, že tato odbornost je kapacitně ohrožená. Vzhledem k epidemii diabetu v české populaci je tato specializace velmi potřebná. Průměrný věk diabetologů je 53 let, přičemž 32,5 % jsou 60 a více let.
Definice: všichni aktivní lékaři se specializací „diabetologie“ a „Diabetologie a endokrinologie“, stav k 31. 3. 2023
I když je průměrný věk diabetologů pouze o 1 rok vyšší, podstatné je procento specialistů starších 60 let a také tempo růstu počtu ordinací.
Dynamika počtu diabetologů v letech 2018-2022 ukazuje, že počet ordinací klesá, což představuje další výzvu pro zajištění dostupnosti péče.
Neoptimální distribuce kapacit
Situaci je třeba hodnotit také s ohledem na regionálně specifické podmínky. Regiony ČR se v dostupných kapacitách různých ambulantních specialistů velmi významně liší.
Podívejte se na alarmující věkovou strukturu lékařů – skoro polovina všech odborností má více než 40 % lékařů starších 60 let.
Úhradová vyhláška
Další faktor, vyvolávající riziko omezení kapacity ambulantních specialistů, je Úhradová vyhláška pro rok 2024, ve které došlo ke:
- snížení základní hodnoty bodu;
- snížení hodnoty bodu pro výkony hrazené mimo limitaci u většiny odborností;
- snížení koeficientu navýšení ve vzorci MAXÚ na hodnotu 1,13;
- snížení bonifikace za splnění podmínek diplomu CŽV a
- snížení bonifikace za nově ošetřené pojištěnce.
Další důvody
Samozřejmě zůstávají i další rizika, jako neuhrazená část poskytnuté péče zdravotní pojišťovnou, vracení zaplacených záloh, zvyšené od 1. 1. 2024 daňové sazby a znevýhodnění provozu ordinace jako OSVČ.
Bohužel, nemůžeme ovlivnit úhradové mechanismy a věkovou strukturu ambulantních specialistů.
Můžeme ale ovlivnit všechno ostatní:
- Na tržišti lékařských praxí můžete prodat svou ordinaci rychle a za tržní cenu nebo odkoupit zavedenou ordinaci ve Vaši odbornosti.
- Specializovaný software PURObot pomáhá ambulantním specialistům zvýšit PURO, splnit bonifikace, nevracet zbytečně peníze pojišťovnám a dostávat férově zaplaceno za odvedenou práci.
- Převodem lékařské praxe z OSVČ na s.r.o. mohou majitelé lékařských praxí ušetřit stovky tisíc na daních a odvodech.
Závěr
Z analýzy kapacit ambulantních specialistů v České republice vyplývá několik klíčových závěrů:
- Kapacita ambulantních specialistů. Kapacita ambulantních specialistů a počet úvazků v ČR je významně vyšší než kapacita praktických lékařů. Česko si také vede dobře ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi.
- Demografické stárnutí. Vysoký průměrný věk specialistů a vysoký podíl lékařů starších 60 let představují riziko pro budoucí dostupnost odborné péče.
- Neoptimální distribuce kapacit. Významné regionální rozdíly v kapacitách specialistů vyžadují specifická řešení přizpůsobená lokálním podmínkám.