Víme, jak vám ušetřit čas a peníze

PUROo a jiná zaklínadla…

Témata v článku
  • …  aneb shrnutí první poloviny úhradových seminářů „JAK SE VYHNOUT VRATKÁM A ZÍSKAT NĚCO NAVÍC“

    V květnu a v červnu proběhlo první kolo seminářů společnosti INFOPROLÉKAŘE.CZ se zaměřením na úhradový mechanismus ambulantních specialistů v roce 2017. Celkem 149 lékařů, zdravotníků, účetních, manažerů a dokonce i několik ředitelů společností projevilo chuť něco dělat se situací, kdy jim pojišťovny nezaplatí, nedoplatí nebo dokonce seberou část úhrad. Téma je to opravdu živé a bohaté, a tak bychom se s Vámi rádi podělili o hlavní postřehy.

    1. MIMOŘÁDNĚ NÁKLADNÍ POJIŠTĚNCI (MNP). Mechanismus, zavedený úhradovou vyhláškou již v minulém roce, se ukázal být  velice účinným v situaci, kdy má zdravotnické zařízení úspěchy v léčbě, je vstřícné k pacientům, roste jeho medicínská prestiž, zkrátka se v něm koncentrují stále složitější a složitější pacienti. Takové zařízení při použití MNP nemusí pojišťovnu žádat o zohlednění vyšší složitosti případů, než v referenčním období, ta mu je pojišťovnou automaticky přiznáno a uhrazeno. Tedy bylo by, kdyby se všechny pojišťovny kromě  VZP (budiž jí to přičteno ke cti) z mechanismu MNP nevyvlékly. Z tohoto pohledu se zdá, že kdo letos nepodepsal úradový dodatek „zaměstnaneckým“ pojišťovnám, udělal dobře – a pár takových bylo :-). Jak MNP použít, jak se počítá a hlavně jak jej využít pro dobro pacientů a blaho lékařů se dozvíte na našich SEMINÁŘÍCH
    2. POČÍTÁ SE MINIMÁLNÍ KONTAKT DO POČTU URČ ??? ANO !!! Přestože si někteří pracovníci některých pojišťoven vykládají úhradový dodatek odlišně, pacient pouze s výkonem 09511 se do počtu URČ v souladu s Vyhláškou zahrne (TEČKA). Výjimka je u gynekologů, ale tam je to bohatě vynahrazeno jinými bonusy.
    3. POJIŠŤOVNA MI NASMLOUVALA NOVÝ KÓD, ale zároveň odmítla zvýšení úhrady z tohoto titulu. To je častá situace, ale existuje způsob, jak dosáhnout úhrady alespoň částečné. Víte jak? My ano.
    4. ČASOVÁ REGULACE v závislosti na výši úvazku PPNV* (tzv. KORKO, REGKO) se již od 1.12.2011 nepočítá. Přesto se ještě vyskytují pověsti, že někde žije. Nežije. Je mrtvá. Doufejme, že navždy ????
    5. KAŽDÝ POSKYTOVATEL MŮŽE MÍT DALŠÍHO ZAMĚSTNANCE, např. lékaře či fyzioterapeuta (samozřejmě v odbornosti, na kterou má platné Oprávnění pro poskytování zdravotních služeb) i bez souhlasu zdravotní pojišťovny. Pojišťovna musí mít sice informaci, že péči poskytuje někdo další, ale poskytování této péče není podmíněno souhlasem pojišťovny. Celá věc je sice legislativně složitější, jsme však přesvědčeni, že případný soudní spor by dal, při dodržení ostatních „zdravotnických“ předpisů, za pravdu poskytovateli.
    6. Pokud Vás tyto informace zaujaly a chtěli byste vědět více o úhradách, ročním vyúčtování, vratkách atd.,  navštivte naše SEMINÁŘE „JAK SE VYHNOUT VRATKÁM A ZÍSKAT NĚCO NAVÍC“.

Čtěte také